Makro-és mikrotápanyagok, és tápértékük
Lássuk első körben, mit is nevezünk tápanyagoknak. Ez egy nagyon rövid kis összefoglaló lesz, és sokak számára nem is lesz újdonság: makrotápanyagok a fehérjék, a szénhidrátok és zsírok, mikrotápanyagok a vitaminok, ásványi anyagok ill. nyomelemek. Tehát a vitaminok is tápanyagok, igen. Azonban a két csoport között van egy hatalmas különbség: a makrotápanyagoknak van kalóriaértékük (1g fehérje, és 1g szénhidrát egyaránt 4-4 kalóriát tartalmaz, míg egy gramm zsírban 9 kalória van.), míg a mirotápanyagoknak nincsen. A cikk témáját tekintve itt már gyakorlatilag eldől a dolog: ha a vitaminoknak nincs kalóriaértékük, akkor önmagában az, hogy valaki vitaminokat szed, de az étrendje változatlan marad, nem szabad hogy bármiféle változást idézzen elő a testsúlyban. Hiszen nem viszünk be több kalóriát, mint korábban.
De a vitaminoktól nagyobb lesz az étvágyam, és így többet eszem, nem?
Ez a másik tényező, amit sokan tévesen értelmeznek. Egyrészt, még ha ez ebben a formában igaz is lenne, ez sem kellene hogy azt jelentse, hogy szükségszerűen többet KELL enni. Mert diétában ugye van egy olyan aprócska tényező, hogy akaraterő. A kaja mennyisége meg van szabva, és ez nem az étvágytól függ. A diéta sajnos nem arról szól, hogy amikor megéhezel, eszel egy jót – még ha ezt nagyvonalúan rá is lehet fogni adott esetben egy multivitaminra vagy B-komplexre.
De van egy másik probléma is. Az, hogy ez a kijelentés ebben a formában téves, azaz minimum hiányos.
A B-komplexektől, vagy komplett multivitaminoktól NEM lesz szükségszerűen nagyobb az étvágyad. Ez ebben a formában nem igaz. Amennyiben súlyosan vitaminhiányos állapotban voltál – és tény, hogy ez manapság sajnos gyakoribb, mint hinnéd – akkor előfordulhat, hogy a vitaminok rendbe teszik az étvágyadat. Tehát ha korábban étvágytalan voltál, akkor ezt az állapotot igenis helyre lehet tenni a megfelelő vitaminbevitel biztosításával. De érzed a különbséget? Étvágytalanságból visszakerülsz egy normál, mondhatni egyensúlyi állapotba. Ha neked nincs gond az étvágyaddal, akkor NEM fognak a vitaminok ehhez képest étvágy növekedést okozni! Márpedig ez az amitől mindenki fél. De nézzük reálisan a dolgokat: akinek súlyproblémái vannak, azok azért ritkább esetben étvágytalanok. Nem ez szokott lenni náluk a fő probléma, hogy finoman fogalmazzunk.
Na de a tápanyagok felszívódása? Azt nem javítják a vitaminok?
De igen, amennyiben ezzel korábban problémád volt. Hasonlóan az étvágytalansághoz, amennyiben vitaminhiányos állapotban voltál, valószínűleg a bélflórád sem működött kielégítően. A kettő nyilván össze is függ egymással. A tápanyagok felszívódása így nyilván messze volt a tökéletestől (nem is hinnéd, milyen összefüggés van egyes vitaminok, ásványi anyagok és a bélflóra egészsége között - később erről is fogunk írni, mert megér egy misét). Azonban, visszautalva az előző bekezdésre, egyrészt nem valószínű, hogy egy túlsúlyos állapot esetén ezzel van a legnagyobb problémád, másrészt a tápanyagok elégtelen felszívódása egy nemkívánatos állapot, melyet korrigálhatsz a megfelelő vitamin ellátottsággal, így kerülve egy "normál" állapotba.
Azonban ha ezzel nem volt korábban gondod, akkor nem fognak csak a vitaminok hatására a tápanyagok "extra jól" felszívódni, hogy ezzel neked mindenféle súlyproblémákat okozzanak :)
Összegezzük tehát :
- A vitaminoknak nincs önálló kalóriaértékük, így változatlan étrend mellett a vitaminok szedése nem okozhat, és nem is okoz testsúly növekedést
- A vitaminok a hiányukból fakadó étvágytalanságot képesek megszüntetni, ha gondoskodunk megfelelő pótlásukról
- A vitaminok nem okoznak számottevő, úgymond „mérhető” étvágy növekedést azoknál, akiknek nem volt gond korábban az étvágyukkal
Ne félj tehát biztosítani szervezeted számára a megfelelő mennyiségű és minőségű multivitaminokat! Hidd el, csakis hasznodra válnak, hiszen egészségre gyakorolt hatásuk mellett olyan, számunkra nem elhanyagolható területeken is hasznosak, mint pl. a haj, a bőr és a körmök egészsége.
Diéta közben pedig, amikor eleve csökkentett mennyiségű tápanyaggal látod el szervezetedet, kiemelten fontos a megfelelő vitaminpótlás – ezt az egészségünk és a szépségünk egyaránt megkívánja!