Kurkuma és Tömjénfa - hatékony és széleskörű védelem a gyulladások ellen
A modern tudományos vizsgálatok is igazolják a két gyógynövény kiemelkedő gyulladáscsökkentő hatását
Kurkuma és Tömjénfa évezredek óta használt indiai gyógynövények
Két ősi gyógynövény, a kurkuma és a tömjénfa (balzsamfa, Boswellia serrata) világszerte felfokozott érdeklődést vált ki napjaink kutatóiból számottevő, jótékony egészségre gyakorolt hatásuk miatt. A kurkumin egy polifenol vegyület, mely a kurkuma fűszerben található. Elsőként Indiában használták a hagyományos ajurvédikus orvoslásban, több mint 3000 évvel ezelőtt. A modern tudomány is felfedezte a kurkumin jótékony hatásait. Szinte az összes belső szervre jó hatással van, emellett gátló hatást fejt ki a ciklooxigenáz-2 enzimre (COX-2) is, mely a szervezetben a gyulladásos állapotok létrejöttéért felelős [
A Boswellia serrata (tömjénfa) nevezetű növény egy közepes-nagy lombozatú fa, mely India, Észak-Afrika és a Közel-Kelet magas, száraz területein honos. Sűrű, gumis gyantája a kérgen ejtett bemetszésből nyerhető ki. Összegyűjtését követően kiszárítják. A Boswellia gyantája (tömjénfa) számos, biológiailag aktív vegyületben gazdag, többek között terpénekben és boswellin-savakban, melyek hatékony gátlói a gyulladásos ingerületátvivő molekuláknak. Ezeket az összetevőket évezredek óta használják gyulladásgátló, fájdalomcsillapító, ízületi gyulladásra és rosszindulatú folyamatokra gyakorolt hatásuk miatt .
Klinikai kísérletek alapján kimutatható a kurkumin és a tömjénfa hatása a belek és az ízületek egészségének fenntartásában . Emellett segíthetik a vérlemezkék megfelelő állapotának fenntartását, illetve az immunrendszerre is hatással vannak a masztociták hisztamin termelésének gátlása útján. Más kutatások szerint az egészséges agyi funkciók fenntartásában és az idegsejtek védelmében van szerepük.
A kurkumin és a tömjénfa hozzájárulhatnak a hasnyálmirigy egészségének megőrzéséhez.A kurkumin sokrétű hatása magában foglalja az ösztrögénként viselkedő vegyszerekkel, valamint a szabadgyökökkel szembeni védelmet, és támogatja az egészséges sejtciklust.
Ízületek gyulladásával kapcsolatos vizsgálatok

Az oszteoartritisz (porckopás) és reumatoid artritisz (ízületi gyulladás) bénító fájdalmat és mozgásképtelenséget okozhat idősödő felnőtteknél. A tömjénfa és a kurkumin megoldást jelenthetnek ezekre a panaszokra, jól ismert fájdalomcsillapító, ízületi- és egyéb gyulladásgátló tulajdonságaiknak köszönhetően.
A porckopást az ízületeket borító porc degenerációja okozza. Kutatók szerint a tömjénfa segít megakadályozni ezt a károsodást az ízületi szövetben és a porcban. Feltételezhető, hogy a tömjénfa gátolja a tumor nekrózis faktor alfa (TNF-a) okozta mátrix metalloproteináz enzim képződés következtében kialakuló kötőszövet lebomlást . Az ízületet bélelő membránokban a kurkumin csökkenti a porc károsodásáért felelős gyulladásos sejtek képződését.
A tömjénfa állatkísérletek során kísérletileg előidézett oszteo- és reumatoid artritisz esetében is csökkentette az artritisz által érintett területet, a duzzanatot, valamint a citokin nevezetű gyulladásos ingerületátvivő molekulák képződését.

A klinikai kísérletek hasonlóan előremutatóak voltak. Egy kettős vak, randomizált, placebo-kontrollált vizsgálatban 30 térdporc kopásban szenvedő pácienst kezeltek tömjénfa kivonattal illetve placebóval. 8 hét elteltével a kivonattal kezelt betegek jelentős tünet enyhülésről számoltak be (térdben érezhető fájdalom csökkenése, térd hajlékonyságának növekedése, a gyalogosan megtehető távolság növekedése, valamint a térd duzzadás gyakoriságának csökkenése). A placebóval kezelt pácienseknél nem volt megfigyelhető változás.
Egy másik kísérletben szintén térdporc kopásban szenvedő pácienseket kezeltek olyan tömjénfa kivonattal, melyben feldúsították az AKBBA összetevőt. Mind klinikai, mind statisztikai szempontból számottevő javulást figyeltek meg a fájdalom és fizikai funkció terén. Megállapították, hogy a kezelés következtében nem csupán a tünetek enyhülése következett be, hanem az érintett ízületek állapotában is jelentős javulás volt megfigyelhető
Egy klinikai kísérletben a kurkumin jóval hatékonyabbnak bizonyult az ízületi gyulladás kezelésében, mint a hagyományos gyulladásgátló szer, a diclofenac.
Gyulladásos bélproblémák

A boswellin sav gyulladáscsökkentő tulajdonágai kiemelkedően fontossá teszik azt a gyulladásos bélbetegségek kezelésében, mint a fekélyes vastagbélgyulladás (kólitisz), Krohn betegség és kollagén kólitisz.
Ezen betegségek esetén a belek nyálkahártyája folyamatos gyulladásban van, melynek okozói az 5-LOX enzim által termelt gyulladásos mediátorok, a leukotriének. Az 5-LOX enzim működését a boswellin sav nagymértékben gátolja, ezért a tömjénfa kivonat fontos eszköze a gyulladásos bélbetegségek kezelésének.
Egy állatkísérlet során az AKBBA csökkentette a prekancerózus polipok számát, 49%-kal csökkentve a polipok kialakulását a vékonybélben, valamint a 60%-kal a vastagbélben. Emellett az AKBBA alkalmazása a polipok rákká alakulásának gátlásában is jelentős eredménnyel járt. Az AKBBA-val kezelt egyedek esetén a polipok normál sejtekké való visszaalakulása volt megfigyelhető, mely a gyógyszerrel kezelt egyedek csoportjában nem volt észrevehető.
A klinikai kísérletek szintén jelentős eredményekkel jártak. Fekélyes bélbetegségben szenvedő páciensek egy csoportjában 6 hét Boswellia gyanta kivonattal való kezelést követően (napi 3 alkalommal 350 mg) számottevő javulás volt megfigyelhető a széklet megjelenése, a bélfalak mikroszkopikus állapota, valamint a gyulladást vizsgáló vértesztek terén.
A páciensek 82%-ánál észrevehető enyhülés következett be, mely szinte megegyezett a kontrollcsoport 75%-ánál megfigyelt enyhüléssel, akik a bevált szulfaszalazin nevezetű gyógyszeres kezelésben részesültek (napi 3 alkalommal 1 g).
A rosszindulatú sejtelváltozások ellen

Az utóbbi évtizedben a kurkumin a rákos megbetegedések megelőzése terén az érdeklődés középpontjába került ígéretes eredményeivel. Ezt bizonyítja, hogy kizárólag a 2011-es évben 240 publikáció foglalkozott a témával a tudományos irodalomban. Mivel hatását több szinten is kifejti, tíz különböző, rákot kiváltó faktort is egyszerre gátol. Beavatkozik mindazon bonyolult eseménysorozat egyes részeibe, melyek a rákos sejtek kialakulásához, burjánzásához, és áttét képződéséhez vezetnek.
A kurkumin többszintű hatásmechanizmusa igen jelentős eredményeket hozott a rákos megbetegedések széles palettájának kezelése, mint emlőrák, méhrák, méhnyakrák , prosztatarák és a gyomor-bél rendszer rákos megbetegedései terén.
A kurkumin gyulladásgátló, antioxidáns, és génszabályzó tulajdonságai mind a vérképzőszervi rákos megbetegedések (leukémia, limfóma, myeloma) megelőzése illetve kezelése terén, mind az agy, tüdő és húgyhólyag rákos megbetegedései terén felfedezésre kerültek. Még a fej és a nyak igen agresszív rákos elváltozásaival (melyek sok esetben éveken át tartó dohányzás következtében alakulnak ki) szemben is eredményesnek bizonyult a kurkumin kezelés. A kurkuma még a hasnyálmirigyrák esetén is hatékonynak bizonyul, mely az egyik leginkább halálos kimenetelű és agresszív formája a rákos megbetegedéseknek.
Egyre több bizonyíték mutatkozik azt illetően, hogy a tömjénfa alkotóelemei, különösen a boswellinsavak, mint az AKBBA, igazán hatékonyak lehetnek a rákos megbetegedésekkel szemben. A gyulladás szabályozásáért felelős főszereplő, a NF-kappaB tumor sejtekben történő gátlásával a tömjénfa korai rákos sejthalált és a tumor visszahúzódását okozhatja .
Humán hasnyálmirigy és más rákos sejtekkel végzett kísérletek alapján a tömjénfa kivonat többféle módon pusztítja el a rákos sejteket, például elősegíti a rosszindulatú sejtek természetes sejthalálát (apoptózis), valamint bevatkozik a sejtciklusba is, melynek köszönhetően leállítja a rosszindulatú sejtek reprodukcióját
Ígéretes idegsejtvédelem

A táplálkozás útján bevitt kurkumin ígéretesnek tűnik az életkor előrehaladtával kialakuló neurodegeneratív betegségek, mint az Alzheimer kór, Parkinson kór, valamint a stroke esetében.
Számos kutatás középpontjában áll a kurkumin agyban kifejtett védelmi funkciója. Kínai kutatók például 2007 elején publikálták, hogy a kurkumin megvédte az agyat laboratóriumi állatkísérletek során egy olyan károsodástól, mely gyakorta fellép stroke-ot követően. Az ischaemiás-reperfúziós agyi károsodás kiváltó okának a stroke következtében kialakuló vér-agy gát károsodást tartják. Már egyszeri kurkumin adaggal is óriási mértékben csökkent az ischaemiás-reperfúziós agyi károsodás, idegrendszeri problémák, valamint a halálozás olyan állatok esetében, melyeken kísérleti céllal stroke-ot idéztek elő
A kurkumin védelmet biztosíthat a demencia leggyakoribb kiváltó okával, az Alzheimer kórral szemben. Az Alzheimer kór jellegzetessége az amyloid-béta fehérjék felhalmozódása. Normális esetben az immunrendszer a makrofágok segítségével azonosítja ezeket a fehérjéket, majd elpusztítja azokat. Azonban nem teljesen tisztázott okoknál fogva Alzheimer kór esetében a makrofágok nem tudják teljesíteni ezt a kulcsfeladatukat. Állatkísérletekben kimutatták, hogy a kurkumin elősegítheti az amyloid-béta sejtek számának csökkenését, miközben a fibrillumok jelenléte is csökken (mennyiségük korrelál a kórkép súlyosságával). Ezen hatás hátterében a kurkumin azon fontos tulajdonsága állhat, hogy a vér-agy gáton átjutva közvetlenül képes kapcsolódni a plakkokhoz.
A tömjénfa egyik hagyományos felhasználási területe az amnézia megelőzése. Gyulladásgátló hatása a traumatikus agykárosodás és a stroke elleni idegsejtvédelem hatékony eszköze lehet (melyeket a traumát követő gyulladásos válasz tovább súlyosbít) az utóbbi idők kutatási eredményei alapján Ugyanígy az életkor előrehaladtával és gyulladásokkal összefüggő egyéb, agyban létrejövő károsodásokkal szemben is hatékony lehet.
A leukotriének blokkolása enyhíti a légúti gyulladásos tüneteket

Az légzőszervi gyulladásos tünetek előfordulása sajnos drasztikusan növekszik napjainkban. A légutak gyulladásos problémái légszomjat, sípoló légzést, tüdőtágulást és köhögést okoznak. Az 5-LOX indukált leukotrién termelés blokkolásával a tömjénfa enyhülést jelenthet az asztmás megbetegedéssel járó légzési nehézségek terén.
Egy kettős vak, placebo-kontrollált kísérlet során, melyben 80 asztmás pácienst vizsgáltak, 40 páciens tömjénfa kivonatot kapott napi 3 alkalommal 6 héten át, 40 pedig placebót . A tömjénfa kezelésben részesülő páciensek 70%-ának javulás következett be az állapotában, mely a ki- és belégzés normalizálódását is jelentette. Ezen felül a tömjénfa kezelésben részesülő pácienseknél az eosinofil granulociták száma is csökkent, mely fehérvérsejtek összefüggésbe hozhatók az allergiával és az asztmával. Ezzel szemben a placebóval kezelt pácienseknek mindössze 27%-a számolt be a tünetek enyhüléséről.